Beklemiş ter lekelerinden kurtulun: Kıyafetleriniz ilk gün gibi temiz kalsın

Beklemiş ter lekesi oldukça rahatsız edici ve çıkarılması zor lekelerden bir tanesidir. Özellikle açık renk kıyafetlerde bu leke kıyafetin dış görünüşünü büyük ölçüde etkiler. Beklemiş ter lekesini çıkarmak çok zor olduğu için çoğu zaman o kıyafeti kullanmaktan kaçınır ya da yenisini almayı tercih edebilirsiniz.

Ancak kıyafetlerinizi atmak yerine birkaç ufak yöntem ile beklemiş ter lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. İşte kıyafetlerinizi uzun seneler en temiz halinde kullanmak için bilmeniz gereken, en zararsız ve etkili beklemiş ter lekesi çıkarma yöntemleri…

KIYAFETLERDEN BEKLEMİŞ TER LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Beklemiş Ter Lekesini Tuz İle Çıkarın

Beklemiş ter lekesini çıkarmak için yarım litre suyun içerisine iki yemek kaşığı tuz ekleyerek bir çözelti hazırlayın. Leke çıkarma gücünü arttırmak için aynı zamanda içerisine dilerseniz beyaz sabun rendesi de ekleyebilirsiniz. Oluşan bu temizleme solüsyonunu beklemiş ter lekesi olan bölgelere uygulayın ve üç- dört saat bekletin. Ardından her zaman yıkadığınız gibi normal şekilde yıkayın ve kurutun.

Beklemiş Ter Lekesini Karbonat İle Çıkarın

Beklemiş ter lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem ise karbonattır. Temizlikte çok yönlü olarak kullanılan karbonat, beklemiş ter lekesini çıkarmada da oldukça etkili bir üründür. Dört yemek kaşığı karbonatı bir bardak suyun içerisine ekleyerek bir macun hazırlayın. Hazırladığınız bu macunu ter lekesi olan bölgeye uygulayın ve bir süre bekletin. Ardından ılık su ile durulayıp yıkayın. Bu yöntem özellikle beyaz renkli kıyafetlerde daha iyi sonuç verecektir.

Beklemiş Ter Lekesini Hidrojen Peroksit İle Çıkarın

Çoğu zorlayıcı leke gibi beklemiş ter lekesini çıkarmada hidrojen peroksit oldukça iyi sonuçlar veren bir malzemedir. Bir litre su içerisine bir çorba kaşığı hidrojen peroksit dökerek bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Hazırladığınız bu solüsyona kıyafetinizin ter lekesi olan kısmını batırıp yarım saat bekletin. Ilık suda elde yıkayın ve kurumaya bırakın. Hidrojen peroksit ile hazırlanan bu beklemiş ter lekesi çıkarma yöntemi renkli kumaşlarda kullanıma uygun değildir.

Kıyafetten beklemiş ter lekesini çıkarma yöntemlerini artık öğrendiniz. Peki, şapkadan ter lekesi çıkarmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi ya da kıyafetten çim lekesi çıkarmayı biliyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir